טיפול בפציעות וכאבים בכתף

שיתוף המאמר

מפרק הכתף הוא המפרק בעל היכולת התנועתית וטווח התנועה הגדול ביותר מבין מפרקי הגוף. עקב מורכבותה של חגורת הכתפיים הכוללת מספר רב של איברים וטווחי תנועה גדולים, עלולות הכתפיים להיות חשופות לפגיעות רבות ופציעות.
מעט אנטומיה בקצרה, חגורת הכתפיים מורכבת משלוש עצמות עצם הבריח- Clavicle, עצם השכמה- Scapula ועצם הזרוע- Humerus, עצמות אלו מחוברות דרך מספר מפרקים, רצועות ושרירים, אשר מאפשרים מגוון רחב של תנועות.
ישנם שלושה מפרקים עיקריים בחגורת הכתפיים, הראשון הוא מפרק ה- Glenohumeral Joint , זהו המפרק העיקרי בכתף המחבר בין עצם הזרוע לשכמה. השני הוא Acromioclavicular Joint המחבר בין עצם הבריח לשכמה והשלישי הוא ה- Sternoclavicular Joint המחבר בין עצם הבריח לעצם החזה. ישנו עוד "מפרק" חשוב נוסף ה- Scapulothoracic Joint, טכנית זהו לא ממש מפרק היות והוא לא כולל קפסולה וחיבורי רצועות. מפרק זה מסתמך על שרירים העוטפים ומקיפים אותו ליציבה ותנועה, היוצרים תנועת החלקה של עצם השכמה על כלוב הצלעות. במפרק זה לעיתים נוצרות הידבקויות פיברוטיות כתוצאה מפציעה וחוסר תנועה מפרקית, דבר שמעצים את הגבלת התנועה יותר וגורם לכאב.
המפרק העיקרי בחגורת הכתפיים הוא ה- Glenohumeral Joint, אשר בזכות המבנה שלו מאפשר לכתף את טווח התנועה הרחב ביותר בחגורת הכתפיים. אחת הפציעות הנפוצות במפרק זה היא פריקת מפרק הכתף.

סוגי הפציעות והכאבים בכתף ובחגורת הכתפיים


עקב טווחי התנועה הגדולים שיש בחגורת הכתפיים הן הופכות חשופות ופגיעות יותר לפציעות. כאבים בכתף ופציעות כתף הן נפוצות מאוד ועלולות להתרחש במהלך ואו עקב פעילות ספורטיבית אך גם בפעילויות יומיומיות. ניתן לחלק את סוגי הפציעות בכתף לשתי קטגוריות עיקריות, כאבים בכתף או פציעות כתף הנבעים מתאונה או חבלה פתאומית , פציעות כמו פריקת כתף, קרע באחד הגידים של השרירים המתחברים במפרק הכתף, קרע באחת הרצועות המייצבות את מפרק הכתף וחגורת הכתפיים. ובקבוצה השניה ישנן פציעות הגורמות לכאבים בכתף והמתרחשות בצורה הדרגתית ומכשל הדרגתי , לעיתים ללא סיבה הניתנת לאבחנה מידית ויכולות לנבוע מיציבה לקויה, עומס יתר מתמשך בפעילות מסוימת, שימוש יתר בתנועות חוזרות, היסטוריה של פציעה ישנה אשר לא החלימה בצורה מיטבית ועוד…
חלק מהפציעות הנפוצות הן דלקות בגידים של שרירי מסובבי הכתף – Rotator Cuff Tendonitis , דלקת בשרירי הכתף – Shoulder Tendonitis , דלקת בבורסה – Bursitis, פציעת צביטה – Impingement Syndrome , כתף קפואה- Frozen Shoulder , מתיחות גידים ואו שרירים בחגורת הכתפיים, כאבים מוקרנים אזור הכתף הנובעים מפציעה באזור אחר ועוד…
בזמן פציעה בכתף מומלץ להפסיק פעילות, לאפשר למקום מנוחה, לטפל באמצעות קירור ולפנות בהקדם לאבחון וטיפול. כאשר הפציעה מאובחנת כאחת הפציעות מהקטגוריה השניה (פציעה מתמשכת) ישנן מספר דרכים יעילות לטפל ולסייע בהחלמה והחזרת חגורת הכתפיים לתפקוד תקין ונטול כאבים.

דרכי הטיפול בפציעות וכאבים בכתף


דרכי הטיפול בפציעות וכאבים בכתף הן רבות ומגוונות, החל ממנוחה והימנעות מתנועה בשלבים הראשונים תרגילי מתיחה, חימום וקירור, טיפולי פיזיותראפיה, תרופות אנטי דלקתיות וזריקות עפ"י המלצת הרופא המטפל ואף ניתוח.
טיפול משולב בעיסוי רפואי, שיקום תנועתי אורטופדי בגישת טריגר פוינט תראפי (Trigger Point Therapy), דיקור יבש מערבי ושימוש בקינזיו טייפינג (Kinesio Taping Therapy) נמצאו יעילים מאוד לטיפול פציעות וכאבים בכתף, כמו כן אבחון ממצא למציאת הסיבות אשר הביאו להתפתחות הכאב והפציעה בכדי להימנע ממצב זה בעתיד, הנחיית המטופל לביצוע תרגילים לשיפור טווחי תנועה, מתיחה ופעילות גופנית המותאמים למצבו הגופני של המטופל, כל אלו יחד יביאו להחלמה מהירה ומניעה של הישנות הבעיה או הפציעה.

"אז מה לא נאמר כבר על יפים? קוסם ועוד שאר תארים שקיבל אבל דבר אחד לא נאמר, מציל נפשות. השבוע בפעם הראשונה שהצלחתי לשחק כדורסל אחרי למעלה משנה שאני סוחב דלקת חריפה בכתף. טיפול אחד וכמו קסם הכל חזר לשגרה. יפים אתה תותח !!!"
אורי מלר עדות על טיפול בפציעת כתף אצל יפים
אורי מלר
יועץ עיסקי
טיפול בפציעות וכאבים בכתף
טיפול בכתף באמצעות קינזיו טייפ
"ליפים וייץ הגעתי דרך חברה שידעה שאני סובלת ממיגרנות מידי יום. כבר בטיפול הראשון היה לי שיפור משמעותי. המיגרנות הלכו ופחתו בעקבות הטיפולים של יפים עד למצב שכמעט ואין לי מיגרנות. בנוסף הייתה לי דלקת בכתף והופניתי ע"י רופא אורתופד לקבל טיפולי פיזיותרפיה. ניסיתי סדרת טיפולים וזה לא עזר לי, רק תודות ליפים שטיפל לי בכתף והמצב השתפר לאין שיעור כבר לאחר שלושה טיפולים, והכאב עבר חלף לו.תודה מקרב לב, ניצה."
עדות על יפים וייץ
ניצה זאבי
"הגעתי ליפים דרך המלצה של חברה בעקבות פציעת כתף יפים אבחן וטיפל בבעיה במקצועיות וברצינות תוך הקשבה ומתן מענה לכל צורך שעלה וכל בקשה שצצה לאורך הדרך"
עדות על יפים וייץ
ויוי עיני
אחות
"במהלך השנה האחרונה סבלתי מכאבים עזים בשתי הכתפיים שפגעו בי בתפקוד היומיומי וטיפולי פיזיותרפיה שעשיתי לא עזרו כלל אלא נהפוך הוא , אף הרעו את המצב. בעקבות המלצה של אחת המדריכות בסטודיו בו אני מתאמנת, פניתי אליך והתוצאה החיובית לא אחרה לבוא . לאחר הטיפול הראשון אצלך כבר הרגשתי הקלה. היום אחרי מס' טיפולים אצלך אני מרגישה מצויין והכאב פחת כמעט לגמרי . יפים אני רוצה להודות לך ולומר שמעבר לטיפול המקצועי , היית זמין עבורי וגמיש לקביעת טיפולים ונתת הרגשה מאד תומכת ומעודדת. ממליצה בחום"
עדות על יפים וייץ
אירית טיורי
מזכירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו