טיפול בכתף קפואה – Frozen Shoulder

שיתוף המאמר

כתף קפואה – frozen shoulder הוא שמו העממי של מצב רפואי הנקרא גם ( Adhesive Capsulitis ) שממש כשמו כן הוא – הכתף עוברת תהליך המלווה בכאב שבמהלכו היא מאבדת חלק ניכר מטווח התנועה, או את כולו. מכתף קפואה סובלים 2%-5% מהאוכלוסייה, הבעיה אופיינית בעיקר בין הגילאים 40-60, בקרב נשים יותר מאשר גברים, ובקרב הסובלים ממחלת הסוכרת באחוזים גבוהים יותר מכלל האוכלוסייה. עוד עלולים לסבול מכתף קפואה, אנשים שפעילותם היומיומית כרוכה בהנעה מאסיבית של הכתף – ספורטאים או אנשים העוסקים בעבודות פיזיות שונות.

 

אם אתה חש כאבים עזים בכתף או חש שמתחילה להתקיים מגבלה מסוימת בתנועת הכתף, יכול מאוד להיות שאתה נמצא באחד השלבים של התפתחות כתף קפואה. בשפה המקצועית כתף קפואה- frozen shoulder נקראת adhesive capsulitis שהיא דלקת והידבקות של קופסית רקמת חיבור במעטפת מפרק הכתף ה- Glenohumeral Jointt. החדשות הטובות הן שיש מה לעשות גם כדי להקל על הכאב וגם כדי לשפר בחזרה את טווח התנועה של הכתף.
כמה זמן יעבור עד שתפסיק לסבול מהתופעה? האם טווח התנועה יחזור להיות כשהיה? האם זה יכול לעבור לבד? איך זה בכלל קרה לך? ומה הטיפולים האפשריים? על כל אלו אספר בהרחבה כאן.

 

טיפול בהגבלות תנועה וכאבים בכתף קפואה

מהי כתף קפואה?

כתף קפואה- frozen shoulder היא דלקת שמתפתחת במפרק הכתף לעיתים כתוצאה מטראומה, עומס יתר, פעילות יתר של שרירים ועוד סיבות שונות ובחלק מהמקרים ללא גורם ברור. בתהליך נוצרות הידבקויות בין רקמות החיבור של המפרק (קפסולת המפרק) למפרק עצמו. בתחילה הדלקת גורמת לכאבים עזים, ובמקביל מתחילה להיווצר מגבלה בתנועת הכתף. בהמשך הכאבים פוחתים אך מגבלת התנועה הולכת ומחמירה והדלקת הופכת לכרונית. חומרת המצב ומשך התופעה בכללותה משתנים מאדם לאדם ותלויים מאוד גם במעורבות הטיפולית. בסופו של דבר, ברוב המקרים הכאבים חולפים (בתהליך שיכול להימשך בין שנה ל- 3 שנים) ומגבלת התנועה חולפת או משתפרת משמעותית (בהנחה שמשלבים טיפול).

 

כתף קפואה frozen shoulder

למה דווקא לך אובחנה כתף קפואה?

זוהי שאלה טובה. ישנם מקרים של כתף קפואה הנובעים מפציעה, ניתוח, תאונה או מקרה מאובחן אחר של פגיעה בכתף. אך אין זה כך בכל המקרים. רבים מהמקרים של כתף קפואה נגרמים כתוצאה מתנועה לא טובה או עומס יתר על הכתף לאורך זמן. אלו גורמים לתחילתו של תהליך דלקתי שיוצר שינויים במבנה מעטפת מפרק הכתף. התהליך הדלקתי הופך את מעטפת הכתף לאט לאט למכווצת, מגביל את טווח התנועה ויוצר כאב נוראי.

 

אנשים שלהם נטייה גבוהה יותר לתופעה הם ספורטאים שמעמיסים מאוד על הכתף. למשל, שחיינים, שחקני טניס, שחקני כדור יד וכדור סל – ספורטאים שמעמיסים הרבה על הכתפיים או שמשתמשים בטווח התנועה הרחב של הכתפיים בצורה אינטנסיבית.
עוד אנשים שלהם נטייה גבוהה יותר לסבול מכתף קפואה הם אלו שבמסגרת תחום עיסוקם מפעילים עומס רב על הכתפיים או משתמשים בטווח מאוד רחב של תנועה לאורך זמן. בהם נכללים בעיקר צבעים ועובדי בניין – שעובדים הרבה תוך הרמת הידיים למעלה (צביעה או טייח של התקרה וקירות גבוהים וכדומה); פועלים בחקלאות שעוסקים בקטיף או בהרמה של משאות על כתפיהם; סבלים ומובילי בתים; מחסנאים שפורקים ומעמיסים סחורה על מדפים גבוהים ועוד.

 

בנוסף לכל אלו, עלולים לסבול מהתופעה אנשים שסובלים מבעיות בצוואר או ממחלות וכאבים באזורי הגב, הצוואר והכתפיים.

מה הסימנים המלמדים על היווצרות אפשרית של כתף קפואה?

הסימנים מאוד ברורים, ותלויים גם בשלב ההתפתחות של הכתף הקפואה אצלך. כאב עז ומשמעותי בכתף, תחילת היווצרות של מגבלה בתנועה או מגבלה קשה בתנועה – כל אלו מעידים על אפשרות לכך שהנך סובל מכתף קפואה, באחד משלביה של התופעה.

מה שלבי ההיווצרות של כתף קפואה והאם התופעה יכולה לחלוף מעצמה?

לכתף קפואה שלושה שלבים עיקריים, מתחילת היווצרות התופעה ועד לסיומה. אבל לפני שאציג את השלבים, אענה על השאלה שבוודאי מעסיקה אותך: האם זה עובר מעצמו? התשובה המעודדת היא שכן ובסופו של דבר הכאבים פוסקים. התשובה הפחות מעודדת היא שלא בהכרח חוזרים לטווח התנועה הרגיל של הכתף. והאור בקצה המנהרה: טיפול בהחלט יכול להבטיח חזרה מלאה של טווח התנועה, או לכל הפחות שיפור משמעותי, וגם לקצר את משכה של תקופת הכאבים.

 

אלו השלבים המאפיינים כתף קפואה (יש לקחת בחשבון כי אצל כל אדם התופעה יכולה להמשך פרק זמן שונה):

 

שלב א' – שלב הכאב: בשלב זה מתחילה להתפתח הכתף הקפואה. אחת הסיבות שהוצגו למעלה במאמר זה מתחילה ליצור אצלך דלקת במעטפת מפרק הכתף. הדלקת יוצרת כיווץ של המעטפת ולהדבקות שלה אל מפרק הכתף. אלו גורמם לכאב הולך ומתעצם באזור הכתף. לצד הכאב מתחילה להתפתח לאטה מגבלה בתנועה. משכו של השלב הראשון יכול להיות בין ימים ספורים לכשנה.

 

שלב ב' – שלב הקיפאון: בשלב זה הכאבים הולכים ופוחתים אך טווח התנועה של הכתף הולך ומתעצם, הכתף נעשית נוקשה יותר ויותר וזה למעשה הקיפאון של הכתף. הסובל מהתופעה הופך להיות יותר ויותר מוגבל ביכולת התנועה של הכתף שלו. פעולות פשוטות הופכות לסבל או לבלתי אפשריות. למשל: ללבוש חולצה, להוציא קופסה מארון המטבח, להסתרק, לנהוג, להרים ילד ועוד ועוד. שלב זה יכול להמשך בין חודשים ספורים לשנה.

 

שלב ג' – שלב ההפשרה: שלב זה, כשמו כן הוא. הקיפאון מתחיל לחלוף, הנוקשות בכתף מתחילה להשתחרר, טווח התנועה מתחיל להשתפר. שלב זה יכול להמשך עד שנתיים נוספות. ניתן לקצר אותו וגם לשפר את תוצאותיו באופן משמעותי באמצעות טיפול.

 

חשוב להבין, בתומו של שלב ההפשרה, הסובל מהתופעה עלול להישאר עם מגבלה משמעותית בתנועה, שללא טיפול יכולה ללוות אותו מעתה ואלך. טיפול יכול לצמצם ואף למנוע זאת.

 

אז מה תרומתו של הטיפול להתמודדות עם כתף קפואה? ומתי כדאי לשלב טיפול?

טיפול במקרה של כתף קפואה יכול לסייע בארבעה מובנים, בכל השלבים השונים של התפתחות הכתף הקפואה:
1. הקלה משמעותית על הסבל בשלב הכאב.
2. שמירה על טווח תנועה רחב ככל האפשר בשלב הקיפאון.
3. הגדלה משמעותית של טווח התנועה עד לחזרה למצב תקין בשלב ההפשרה.
4. צמצום משכם של כל אחד מהשלבים.

 

ניתן לשלב טיפול בכל שלב משלבי התופעה אך מומלץ לשלב את הטיפול כבר כשמתחיל שלב הכאב, היות שהוא קריטי לטובת שיפור מצבך. ככל שהכאב גדול יותר, כך אתה מגביל יותר את תנועתך ומקטין בעצמך עוד יותר את טווח התנועה של הכתף.

 

טיפול בפציעת כתף קפואה

איך אני יכול לעזור לך להקל על הכאב ולהקדים את ההחלמה של כתף קפואה?

הטיפול בכתף קפואה חשוב שיהיה מקצועי ומיומן, היות שהוא אינו מתבסס רק על מפגש הטיפול עצמו, כי אם על תהליך שבו המטפל מעודד את הגוף 'להעיר' את מנגנוני הריפוי הטבעי שלו. מדוע עלי כמטפל 'להעיר' את הגוף לטובת הטיפול בכתף קפואה? כתף קפואה היא דלקת כרונית, וככזו הגוף מתקשה מאוד להחלים ממנה בכוחות עצמו, ופשוט 'מוותר' על טווח התנועה של האיבר – במקרה זה, הכתף. במהלך הטיפול אני מעורר את הגוף כן לטפל, כאשר אני מאותת לו שבאזור הכתף מתרחשת דלקת אקוטית ולא כרונית (דלקת טרייה ואקטיבית שניתן לטפל בה).
לצד הטיפול עצמו ועידוד הגוף 'להתעורר' ולטפל בדלקת, אני מנחה את מטופליי בשורה של תרגילים שמומלץ מאוד לעשות בבית. בשלב הטיפול בהרחבת טווח התנועה, מטרת התרגילים לשמר הישגי הטיפולים במפגשים. לאחר שאנחנו מגיעים לטווח התנועה המקסימאלי, מטרת התרגילים לחזק את השרירים והחזיר יכולת תפקודית לשרירים בחגורת הכתפיים.
אני ממליץ בחום לנסות ולטפל כבר כשמתחילים הכאבים, ובאמצעות טיפול שמרני שלא מחייב מתן תרופות. באפשרותי לסייע באמצעות מגוון שיטות טיפול ויכול מאוד להיות שאחת מהן תעשה את ההבדל עבורך.

 

טיפול בפציעת כתף

טיפים להקלה ולשיפור המצב של כתף קפואה שתוכל לבצע בעצמך

  • שמור על תנועתיות של הכתף והיד, המנע מביצוע תנועות ולהיות במנחים שגורמים להתגברות משמעותית בכאב. מניעת תנועה מוחלטת על ידך רק תעודד את הקיפאון להמשך.
  • ניתן להקל על הכאב ולעודד את התנועתיות באמצעות קומפרסים.
  • קומפרסים חמים יכולים לסייע בעידוד התנועה. ניתן להזרים מים חמים על הכתף ותוך כדי להתאמן על הרחבת טווח התנועה. המים החמים המוזרמים על הכתף יקלו על הכאב ויאפשרו לך לנוע.
  • קומפרסים קרים יכולים לסייע בהרגעת כאב.


בהצלחה והחלמה מלאה,
אני לרשותך בכל שאלה.

"הגעתי בהמלצת אישתי שיפים טיפל גם בה ובעקבות דלקת שרירים בכתף. דבר שהגביל אותי מאוד תנועתית ובעיקר הכאיב! בעזרת מספר פגישות עם יפים וסדרת תרגילים, השיפור החל להראות עד להחלמה."
עדות על יפים וייץ
שחר אריאל
מעצב גרפי
"יפים שלום,מעוניינת להודות לך פעמיים על הקסם והטיפול המקצועי. בפעם הראשונה הגעתי אליך עם בעיית כתף שהדירה שינה מעיני ואף רופא לא טרח להתייחס אליה ברצינות. שלושה מפגשים איתך והנה אני מסוגלת להזיז את היד ולהגיע לטווח תנועה מלא. שנה שלמה הסתובבתי עם כאבים ואתה ביכולתך המקצועית לאבחן ולטפל עשית זאת בשלושה מפגשים. הפעם השנייה הינה על פגישת חרום לקראת מופע ומתוך כאבים בכתף ובשכמה והנה שוב אתה שם עושה קסמים בזמינות ומקצועיות. כמי שנמצאת בשדה המקצועי, אין לי ספק שאתה אחד ומיוחד. תודה מכל הלב.יפעת מרי "
עדות על יפים וייץ
יפעת מרי
מטפלת בהידרותרפיה ועיסוי
"אחרי שרופא מומחה שלח אותי לניתוח, יפים בא והציל אותי:) 8 טיפולים והכתף שלי הבריאה. ליפים אישיות נעימה, מעניינת וקשובה, מה שהופך את הטיפול לממש טיפול VIP. ממליצה בחום רב."
עדות על יפים וייץ
אסתי קבדיאל סנג

2 תגובות

  1. יש לי בעיה בכתף כתוצאה מחבלה הכתף קפאה לי ואין לי אפשרות להרים אותה ככה כבר 3 חודשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו