אינטגרציה מבנית לפי גישת רכבות האנטומיה – ATSI Anatomy Trains Structural Integration

שיתוף המאמר

אינטגרציה מבנית לפי גישת רכבות האנטומיה – ATSI   Anatomy Trains Structural Integration

אינטגרציה מבנית על פי גישת רכבות אנטומיה אשר פותחה על ידי תום מאיירס אחד מתלמידיה של אידה רולף מפתחת שיטת האינטגרציה המבנית-"Structural Integration" או רולפינג – "Rolfing". 

מהו טיפול באינטגרציה מבנית על פי גישת רכבות אנטומיה ATSI?

אינטגרציה מבנית בגישת רכבות אנטומיה (ATSI) היא גישה טיפולית חדשנית למיפוי דפוסי הרקמות הרכות ואיתור אסטרטגיה לשינוי דפוסים אלו, דרך עבודה על רקמת הפאשיה והשרירים. היא מציגה שפה טיפולית, שמטפלים במגע, רציניים ויסודיים, יכולים להשתמש בה להערכה קלינית של המטופלים.

הגישה הטיפולית ב-ATSI מוסיפה רבדים להבנה האנטומית של מערכת השריר שלד והדרך בה היא פועלת, ומרחיבה את הערכת היציבה והתנועה של המטופל.

באמצעות מפגשי ATSI עם המטפל המוסמך יוכל המטופל לזהות דפוסי יציבה ותנועה פתולוגיים שמובילים לתסמונות כאב ומגבלות תנועה שונות, ולהיפטר מהן.

אינטגרציה מבנית היא שפה להבנת שילוב של הגוף האנושי עם כוח המשיכה.

נקודת המוצא במפגשים היא כי הכאב אינו מגיע מהמוח בלבד. הפאשיה יכולה לייצר כאב מאחר והיא מתפקדת כמערכת העצבים המשנית שלנו.

המערכת הפאשיאלית מתפקדת כמערכת סיבים העוטפת כל תא ומעבירה לו מידע, אנרגיה, תזונה, חמצן, ביו-כימיקלים והורמונים וביכולתה לנטרל רעלים במהירות עצומה.

טיפולי אינטגרציה מבנית בגישת רכבות אנטומיה – ATSI מתבצעים במסגרת סדרת מפגשים בהם נעשית מניפולציה על רקמת החיבור השטחית והעמוקה, הפאשיה. במהלך המפגש, דרך עבודה משותפת בהנחיית המטפל למטופל, מארגנים את הגוף מחדש ומביאים את האיברים העיקריים, הראש, הכתפיים, בית החזה, האגן והרגליים, להתאמה אנכית מאוזנת וגמישה.

טיפול באמצעות אינטגרציה מבנית ATSI מיישם את האמונה בחשיבותה של הפאשיה בגופנו. אנשים הסובלים מכאבים כרוניים או מכאבים קשים ומתמשכים שנגרמים מפעילות ספורטיבית, מפציעה או מיציבה לקויה – מוצאים מזור והקלה בזכות המפגשים, חשים אנרגטיים וגמישים יותר וכמובן – חיים בגוף הרמוני ונטול כאבים.

 

מה מתרחש במפגש טיפולי של אינטגרציה מבנית?

ראשית, המטפל יבצע תשאול מקיף בנושא הרגלי המטופל בהווה ובעבר, שאלון רפואי וכן נושאים המטרידים את המטופל בהקשר של יציבה, תנועה וכאבים כרוניים.

אחר כך יבוצע אבחון יציבתי ותנועתי בהם יבחן המטפל את העמידה והתנועה של המטופל לפני ובמהלך הטיפול בכדי להעריך מגבלות ודפוסי מבנה, יציבה ותנועה. המפגש ברובו מבוצע על מיטת טיפולים או בישיבה על כיסא.

עפ"י האבחון וההערכה שיבוצעו בתחילת ובמהלך כל מפגש, תיבנה תוכנית טיפול מקוצרת בת שלושה מפגשים או תוכנית בת שניים-עשר מפגשים, בה יעשה שימוש בטכניקות מגע ישירות ועקיפות המשפיעות על רקמות בגוף המטופל ויבחן את תנועת המטופל בצורה מסוימת תוך שהרקמות משתחררות ועוברות ארגון מחדש.

תהליך שחרור הרקמות המיופאשיאליות עשוי לעורר תחושות שונות כגון מתיחה, או רגשות בדומה לתחושות בטיפולי מגע אחרים כאשר מטפלים בשרירים ורקמות שלא השתמשו בהן תקופה ארוכה. דרגת ועצימות התחושות תלויה אך ורק במטופל. סוג כאב זה מתואר לעיתים קרובות כ"כאב טוב". זו מעין תחושה של מגע באזור כואב ובעוצמה ובעומק המספיקים כדי לתרום לשחרור הכאבים הכרוניים או העמוקים בגוף.

שחרור מיופאשיה בגישת רכבות אנטומיה myofascial relese

למי מתאים הטיפול באינטגרציה מבנית ATSI?

הטיפול מתאים לכל אדם העוסק בפעילות גופנית כדי לשפר את היציבה ולנוע בצורה יעילה יותר ובכך לצמצם את הסיכוי לפציעות.

למתרגלי יוגה, פילאטיס, ג'יירוטוניק, ג'יירו'קינזיס, ריקוד, ריצה, טיפוס, ועוד. נוער ומתבגרים אשר מרגישים צורך לשיפור יציבתי בתהליך ההתפתחות, לאדם שחש שהיציבה שלו גורמת לו לחוסר נוחות או סובל מחוסר איזון יציבתי או תנועתי וכמובן אלו הסובלים מכאבים כרוניים בעקבות פציעה, או התנהלות יומיומית לא מאוזנת במערכת התנועה.

מומלץ לחזור על מפגשי הטיפול המלאים אחת לתקופה בהתאם לתחושת המטופל ועפ"י הצורך, באופן שמותאם באופן אישי לכל מטופל בכדי לשמר את הדפוסים הנכונים שהושגו בסדרת הטיפולים.

הלבוש במהלך מפגשי הטיפולים יהיה לבוש תחתון או בגד ים.

מתי לפנות אלי?

פאשיה משחקת תפקיד מרכזי ביציבות ותנועת מפרקים, קואורדינציה, כוח פיזי, תנועת מפרקים, גמישות וכמובן – תסמונת כאב כרוני על שלל סוגיה.

על אף חשיבותה הרבה לאלסטיות הגוף, מבין סוגי הרקמות השונות, היא קיבלה לאורך השנים, את תשומת הלב המדעית והרפואית המעטה ביותר. זאת, בין היתר, מכיוון שקשה לצלם אותה באמצעות טכניקות ההדמיה המתקדמות של ימינו, כגון  MRIאף שבדיסקציות נמצאו ראיות מדעיות ברורות למיקומי הפאשיה בכל הגוף ולהשפעותיה, וכיום היא נחשבת כ"מערכת אנטומית נוספת" מבחינת תכונותיה הספציפיות..

מטפל מוסמך ובעל ידע מעמיק בתחום זה יוכל לפעול להרפיית הכאב בגופך והחזרת הפאשיה למצב תקין.

לאורך השנים חקרתי ולמדתי את נושא הטיפול בפאשיה, הוסמכתי וצברתי ניסיון רב ומספר שנים משמש כעוזר מנחה בהשתלמויות בינלאומיות בהן אנו מלמדים ומכשירים מטפלים את התחום.  

אם קיים בגופך כאב עמוק ומתמשך בשריר, אם הנך חווה קשיי שינה בעקבות אותו כאב, ייתכן והתפתחה אצלך תסמונת הכאב המיו פשיאלי או ששכבת הפאשיה בגופך אינה מאוזנת. אני אשמח לסייע לך.

יפים שלום, מעוניינת להודות לך פעמיים על הקסם והטיפול המקצועי. בפעם הראשונה הגעתי אליך עם בעיית כתף שהדירה שינה מעיני ואף רופא לא טרח להתייחס אליה ברצינות. שלושה מפגשים איתך והנה אני מסוגלת להזיז את היד ולהגיע לטווח תנועה מלא. שנה שלמה הסתובבתי עם כאבים ואתה ביכולתך המקצועית לאבחן ולטפל עשית זאת בשלושה מפגשים. הפעם השנייה הינה על פגישת חרום לקראת מופע ומתוך כאבים בכתף ובשכמה והנה שוב אתה שם עושה קסמים בזמינות ומקצועיות. כמי שנמצאת בשדה המקצועי, אין לי ספק שאתה אחד ומיוחד. תודה מכל הלב. יפעת מרי
עדות על יפים וייץ
יפעת מרי
מטפלת בהידרותרפיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו