פיברומיאלגיה והטיפול בשיקום התנועתי אורתופדי

שיתוף המאמר

תסמונת פיברומיאלגיה והטיפול בשיקום תנועתי אורתופדי

 
תסמונת הפיברומיאלגיה ( FMS ) או בשמה העברי דאבת השרירים מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות. משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור. פיברומיאלגיה לעיתים קרובות קשה לאבחון או לא מאובחנת משום שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.
פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות החיבור (גידים המחברים אותם לעצמות). פיברומיאלגיה היא תסמונת של רקמות רכות. בעקבות מחקרים אשר נעשו במהלך השנים, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר ופרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (Tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ריאומטיות אחרות.תכונות אלו  מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.

 אחד הסימפטומים הראשונים של הפיברומיאלגיה הוא כאב, שמופיע בדרך כלל בכל הגוף, אך עלול להתחיל באזור מסוים ומשם להתפשט לאזורים אחרים. לעיתים קרובות יחוש החולה שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר, דפוסי התנהגות ושינה ומידת לחץ (stress) בו שרוי החולה.רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הכאב מורגש בעיקר בשרירים ואצל חלק מהחולים הכאב יכול
להיות אפילו מאוד חמור.

למרות שבבדיקה פיזית כללית לא נמצא בדרך כלל ממצא פתולוגי והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, בדיקה קפדנית של שריריהם תגלה אזורים רגישים במקומות ספציפיים. ההמצאות והמיקום המסוים של הנקודות הרגישות בשילוב עם סימפטומים של כאב, מבדילים את הפיברומיאלגיה משאר התסמונות והמחלות.
 
האבחון של פיברומיאלגיה נעשה על ידי קיום של כאב מפושט בצרוף של רגישות יתר ברוב האזורים הספציפיים המוגדרים. לעיתים מגדירים קיום כאב מפושט ב-11 מתוך 18 נקודות רגישות בו זמנית.

 

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הראו כי בפיברומיאלגיה השרירים פגיעים במיוחד לירידה בזרימת מחזור הדם ופציעות קלות. זו הסיבה כי פעילות גופנית התעמלות בלתי מתאימה או יציבה לקויה יגרמו להחמרת המצב. חלק משיטות הטיפול המומלצות במקרה של פיברומיאלגיה הוא עיסוי וטיפולי מגע להורדת מתח גופני ורגשי ופעילות גופנית אירובית לשיפור סיבולת לב ריאה.

 

תסמונת פיברומיאלגיה
טיפול בשיקום תנועתי אורטופדי בגישת טריגר פויינט Trigger point therapy יכול מאוד להועיל במקרים של פיברומיאלגיה משום שטיפול זה מחזיר בצורה יעילה ומהירה יחסית את השרירים למצב משוחרר ורפוי ללא מתח, דבר שמקל באופן משמעותי על הנקודות
הרגישות הנמצאות באותם שרירים עקב תסמונת הפיברומיאלגיה. יש הסוברים גם כי מקרים רבים של פיברומיאלגיה מתחילים בנקודות מעוררות כאב בהן מטפלים בשיקום תנועתי אורטופדי בגישת הטריגר פויינט Trigger point therapy. יש אף לא מעט אבחנות לא מדויקות בהן טועים בין נקודות טריגר ( Myofascial trigger points ) לבין נקודות רגישות ( Tender points ) שמהן סובלים חולי פיברומיאלגיה , נקודות טריגר מאופיינות בהקרנת כאב לאזורים מרוחקים ממקום הנקודה לעומת נקודות רגישות שבהן הכאב מקומי באזור הנקודה.
טיפולי עיסוי לשרירים ונטרול נקודות טריגר יביא לשיפור ניכר בתחושות הסובלים מפיברומיאלגיה היות והמתח הכללי של השרירים ישתפר, זרימת הדם תשפר ובכך תרד רמת הכאב בנקודות הרגישות גם כן. שילוב של פעילות גופנית מתאימה יביאו לשיפור ניכר באיכות החיים של הסובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה.
 
טיפול בכאבים לסובלים מתסמונת פיברומיאלגיה !
שיטת הטיפול שבאמת עוזרות…
לתאום טיפול התקשר עוד היום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו