טיפול בפציעות וכאבי שרירים באמצעות חום או קור?

שיתוף המאמר

טיפול בפציעות וכאבי שרירים עם חום או קור?

 
לעתים קרובות אני נתקל בשאלה האם כדי להקל על דלקות, כאבי שרירים ואו פציעות מומלץ לחמם את האזור או לקרר דווקא ? המאמר הזה נועד לשפוך מעט אור על הנושא ואנסה להסביר מה ההשפעות של חבישה/ קומפרס חם או קר, וכיצד באמת ניתן להיעזר בחבישות קרות או חמות לצורך הקלה על דלקות, כאבי שרירים, פציעות וסיוע בהחלמה.

יש לא מעט בלבול סביב הנושא, וחבל משום שטיפולים ב "תרמו-תראפיה"(שימוש בחימום או קירור) הינם שיטות טיפול קלות יישום, זולות, אינן מצריכות שימוש בתרופות ובעלות סיכון מינימאלי אם נעשות בצורה נכונה וזהירה. לפני שנפרט יותר על התועלות של כל שיטה, אומר שמומלץ להתייעץ עם מטפל מוסמך לצורך קבלת הנחיות ספציפיות בכל מקרה של פציעה, לפני ביצוע פעולות טיפוליות.

טיפול בדלקות, כאבי שרירים ופציעות באמצעות קור

בחבישות/קומפרסים קרים משתמשים לרוב בטווח של 48-72 השעות הראשונות לאחר פציעה, במקרים של נפיחות האזור הפצוע או המקרים של פציעות או כאבים כרוניים רק לאחר הפעילות. הקירור יסייע בהפחתת כאב, האטת זרימת הדם והיווצרות שטפי דם ע"י כיווץ כלי הדם, צמצום הנפיחות והדלקת אולם הוא מגביר נוקשות מפרקית.

מומלץ להשתמש בחבישות קרות מיד לאחר פציעה או לאחר פעילות המגבירה כאבים כרוניים, שימוש בקור יכול לסייע גם בהקלה על מיגרנות, נקעים, נפילות ופציעות ספורט, דלקות גידים ושרירים. קירור לפרק זמן של 10-15 דקות יגרום לכיווץ כלי דם אך בשימוש לפרקי זמן ארוכים יותר מ- 20 דקות יגרום הקירור לתהליך הפוך, כלומר הרחבת כלי דם ובעצם חימום האיבר.

חשוב לזכור כי תהליך דלקתי הינו תהליך טבעי המתרחש בגוף, אך לרוב גם אינו נעים וכואב, לכן הקירור של האזור המודלק היא דרך לצמצם את הכאב ללא שימוש בתרופות.

טיפים שימושיים לטיפול באמצעות קור

ניתן להשתמש בכריות תרמיות ייעודיות הנמכרות בבתי המרקחת, שקיות עם קוביות קרח, מגבות טבולות במים קרים, קערות מים קרים, אך גם בכל דבר קר שיש במקפיא החל משקית עם ירקות קפואים וכו'…
יש להקפיד לעטוף את שקית הקירור במגבת לפני ההצמדה לגוף.
אין לקרר את האזור המטופל לפרק זמן העולה על 20 דקות.
במהלך הקירור יש לבדוק את העור כל 5 דקות כדי למנוע כוויות קור.
יש להמתין כשעה לפחות לפני שחוזרים על התהליך שוב, אלא אם קיבלת הנחיות אחרות מהמטפל.

 

"שלום יפים. רק רציתי להגיד תודה על מידע מדויק ומפורט שיש באתר שלך. הרצתי חיפוש פשוט באינטרנט על דלקות גידים חום/קור, וההסבר שלך במדובר הוא פשוט נהדר בעיני. גם אני מטפלת במקצועי (תנועה) והסבר טוב למטופל על דרכי הטיפול מהווה בעיני חלק מהותי מהתהליך הטיפולי. ובנוסף, אינפורמציה מדויקת באינטרנט, לכלל הקהל הרחב, חשובה לא פחות. אז רק רציתי לכתוב תודה... שיהיה שבוע טוב, איילת"
עדות על יפים וייץ
איילת נתן
מטפלת
טיפול בקור או בחום

טיפול בפציעות וכאבים באמצעות חום

חבישות/קומפרסים חמים יעילים במקרים בהם ישנו כאב כתוצאה מהתכווצות שרירים, ספאזם, במקרים של כאב כרוני ולפני ביצוע פעילות גופנית, חימום מפרקים כואבים.

אין להשתמש בחימום לאחר פעילות גופנית ובמקרים של פציעות אקוטיות. החימום משפר זרימת דם ע"י הרחבת כלי דם ומרגיע שרירים מכווצים וספאזם שרירי, מגביר חילוף חומרים, מפחית נוקשות מפרקית ומגביר אלסטיות של רקמות החיבור. לצורך החבישות החמות ניתן להשתמש בכריות חימום ייעודיות או רטיות בד הספוגות המים חמים. יש להקפיד לא לחמם יתר על המידה כדי לא לגרום לכוויות.

לאחר פציעה לא מומלץ להשתמש בחימום לפני שחלפו 48-72 שעות לפחות, כאשר יש ספק עדיף לקרר. השימוש בחבישות/קומפרסים חמים גורמים לחימום של רקמות שטחיות יחסית. לצורך טיפול באמצעות חימום לרקמות עמוקות יותר ניתן להשתמש באמצעים שונים אחרים.

טיפים שימושיים לטיפול בחום

לא מומלץ לחמם ברציפות לפרק זמן של יותר מ- 20 דקות.
אין להשתמש בחימום אם האזור נפוח או מגורה.
תמיד להשתמש בחימום דרך מגבת בכדי לא לגרום לכוויות בעור ויש להקפיד כי החום הוא חום בינוני ולא גבוהה מידי.
מומלץ להמתין לפחות שעה בין טיפול לטיפול לפני שחוזרים על תהליך החימום.

חשוב לזכור כי קירור עלול לגרום להחרפת כיווץ שרירים וספאזם ואילו חימום עלול לגרום לנפיחות ולדלקת להחריף לכן תמיד במקרה של התלבטות או ספק מומלץ להתייעץ עם מטפל מוסמך.
טיפול בחום או קור
לתאום טיפול התקשר עוד היום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו