טיפול בפציעת ברך הנקראת תסמונת ITB

שיתוף המאמר

תסמונת ITB, הנקראת גם ITBS, או ITBFS היא פציעת ספורט באזור הליטראלי (חיצוני) של הברך ונפוצה בעיקר בקרב רצים למרחקים ארוכים ומהווה כ-12% מכלל מקרי פציעות הריצה. תסמונת ITB מתבטאת בכאב חזק בחלק החיצוני של הברך הנגרם בעקבות חיכוך יתר של הרצועה על החלק הצידי של הברך.

מה זה ITB ?

ITB – Iliotibial Band , היא בעצם רקמת פאשיה עבה וחזקה אשר עוברת בין האזור העליון של האגן (המשכו של שריר ה- Tensor Fascia latae, הפאשיה של שרירי העכוז ושריר ה- Gluteus Maximus ) , דרך הצד החיצוני של שרירי הירך, עד לאזור החיצוני של הברך ומתחברת לעצם השוק (ב- Tibial Tubercle) . תפקידה של הרצועה הוא לשפר את היציבות של מפרק הברך ולייצב את הירך בעיקר בהתנגדות לתנועה הצידית פנימה (ADDUCTION) של הברך. יש לציין כי בהמהלך ריצה ממוצעת, ה-ITB מבצעת את התפקיד הזה מספר רב של פעמים בדקה.

מהם הגורמים של תסמונת ITB ?

הגורמים האפשריים לתסמונת ITB מתחלקים לשניים: פנימיים וחיצוניים.

  • גרומים פנימיים: הכוונה פה היא לאותן נטיות פיזיולוגיות שעלולות להפוך אדם ליותר מועד לפתח את התסמונת בעת ריצה. למשל, כאשר רצועת ה-IT היא מטבעה עבה או צמודה יותר, שרירי ירך או אגן חלשים, פרונציה (סיבוב כלפי מטה) מוגברת של כף הרגל, חוסר בגמישות ותנועתיות במפרקים של הגפיים התחתונות, תנועות לא נכונות כמו כיפוף יתר של הברך או ביומכניקה גרועה של כף הרגל, סיבולת נמוכה של שרירים ועוד עלולים להביא את הירך למצב של סיבוב פנימי מהיר בנוסף לאבדוקציה (הרחקה מהגוף) וכך לגרום למתח של ה-ITB.
  • גורמים חיצוניים: הכוונה פה היא לכל מיני טעויות באימון או בריצה שעלולות להוביל לשימוש יתר ב-ITB וכך לגרום לפציעה. למשל, כל מיני שינויים פתאומיים במשטח הריצה (במרקם שלו, בזווית שלו וכדומה), הגברת עומס האימונים בצורה מהירה מידי, הגדלת מרחקי ריצה בצורה מהירה מידי, הנעלה לא נכונה, שינויי מהירות, מרחק גדול וכו'.

איך תסמונת ITB נגרמת ?

תסמונת ITB נפוצה בעיקר בקרב ספורטאים המבצעים פעילות מאומצת ומתמשכת של כפיפה וישור הברכיים כמו רצים ורוכבי אופניים שמבצעים תנועות חוזרות של כיפוף והארכה של הברך, בצורה תנועתית לא תקינה של הירך. התנועה הלא תקינה של הירך מובילה לכך שהחלק התחתון של הרצועה יתחכך יותר מהרגיל על הזיז הליטראלי (החיצוני) של הירך כאשר הוא עובר מעליו. לרוב, החיכוך קורה לאחר שהרגל פוגעת בקרקע במהלך הריצה. התנועה והחיכוך החוזרים על עצמם עלולים לגרום בתורם לדלקת ונפיחות של ה-ITB והרקמות באזור. יש לציין כי ריצה בזווית של ירידה עלולה להחריף את הבעיה, בעוד שריצה בזווית של עלייה מתונה עשויה להקל עליה.

 

תסמונת ITB

סימפטומים של תסמונת ITB

כאמור, הסימפטומים של ITBS הינם בעיקר כאב או סוג של תחושת צריבה בחלק החיצוני של הברך, או לאורך כל הרצועה, כלומר, גם באזורים הגבוהים יותר מהברך. לפעמים ישנה גם נפיחות של הרקמה החיצונית של הברך. הכאב מופיע בדרך כלל תוך כדי ריצה, מחריף בהדרגה במהלכה ונרגע, לרוב, זמן קצר לאחר שהיא מסתיימת. אך יחד עם זאת אם הכאב לא מטופל הוא עלול לחזור ולהחריף בריצה הבאה ואף בפעילויות יומיומיות כמו הליכה או עליה וירידה במדרגות.

איך ניתן לטפל בפציעת תסמונת ITB ?

לפני הטיפול בתסמונת ITB חשוב לאבחן כי אכן מדובר בפציעה זו, האבחון נעשה ע"י מטפל מוסמך ע"י ביצוע בדיקות פיסיקליות לבדיקת מתח וגמישות הרקמות בהשוואה לצד הבריא, וכן בדיקות אבחון מקום הכאב בתנועות ספציפיות, לעיתים יכול הרופא המטפל לשלוח לבדיקות הדמיה לצורך אבחון מדויק יותר.חשוב לציין כי הטיפול יכול להיות קצר, כל עוד מטפלים בפציעה בזמן ולא מזניחים אותה. הזנחה, התעלמות מהכאבים והמשך בשגרת הפעלות המאומצת עלולים להפוך את הבעיה לכרונית שדורשת טיפול ושיקום ממושך יותר. ראשית במקרה של דלקת וכאבים מומלץ לנוח ולהניח קרח על המקום כ- 10-15 דקות כל שעה, עד לחלוף הכאב הראשוני. אם הכאב חלף ואתם מעוניינים לחזור לרוץ, מומלץ לבצע מתיחות נכונות של האזור. לרצים מקצועיים או לכאלה שמרבים לרוץ מומלץ ומועיל מאוד לשלב טיפולים מהרפואה המשולבת כגון עיסויים רפואיים, שיקום תנועתי אורתופדי, טכניקות שונות לטיפול בפציעות ספורטאים ועוד. כמו כן, אפשר לשלב פיזיותרפיה ולעיתים רופאים אף יתנו טיפול תרופתי של נוגדי דלקת.
ITBS פציעת ברך בריצה
"הגעתי אל יפים עם כאבים בברך שמאל שנמשכו זמן רב, אחרי לא מעט התנסויות שונות עם פיזיותרפיסטים ואורתופדים. שמחתי לגלות שיש דרך להקל ולפטל בכאב, במקצועיות רבה , עם הסברים ויחס אישי . מודה ליפים על הטיפול המסור. עידן"
עדות על יפים וייץ
עידן יטיב
"בעזרת הקשבה, מקצועיות וסבלנות יפים עזר לי לרפא פציעות ספורט שסחבתי איתי מספר שנים. בכל מפגש גם השתפר המצב וגם למדתי המון על הגוף שלי וכיצד לשמור עליו ולתחזק אותו בשגרת האימונים שלי. יפים, אתה גם מטפל וגם מורה. תודה רבה "
עדות על יפים וייץ
ארז אליה

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו