התכווצות בשריר התאומים ברגל

שיתוף המאמר

התכווצות בשריר התאומים ברגל

אנשים רבים סובלים מהתקפי התכווצות חזקה ולא רצונית של שרירים Muscle Crampss במיוחד בשרירי השוק האחורי (תאומים וסוליה- Gastrocnemius & Soleuss ), זוהי תופעה נפוצה ומוכרת גם בקרב נשים בחודשי ההיריון, ספורטאים אך לא רק.
מלבד חוסר הנעימות והכאב הרב שכיווץ זה גורם, עלול אף להיגרם נזק של ממש במקרים קיצוניים לשריר המכווץ. במאמר זה אנסה לתאר את התופעה ולפרט חלק מהגורמים שיכולים לגרום לכיווץ לא רצוני של שרירי השוק.

מהו כיווץ לא רצוני Muscle Cramp של שרירי השוק?

את תופעת הכיווץ החזק והבלתי נשלט של שרירי התאומים חווים במקרים רבים אתלטים המתאמנים בצורה אינטנסיבית מאוד כמו אצנים, כדורגלנים ועוד. אך לא רק גם נשים בחודשי ההיריון לעיתים חוות התקפי כיווץ כאלו ואף אנשים שאינם עוסקים כלל בפעילות גופנית. לרוב הכיווץ יתרחש בשרירי השוק האחורי וימשך בין מספר שניות לדקות אחדות עד לשחרור. לעיתים האזור נשאר רגיש וכואב גם לאחר שהשריר השתחרר. התקף כיווץ חזק של השריר יכול לגרום לנזק כמו קרע בסיבי השריר. במקרה של קרע, האזור ילווה בכאב גם לאחר שהשריר השתחרר מהתקף ההתכווצות. חשוב לאפשר החלמה מלאה לרקמת השרירים לפני החזרה לפעילות, ונדרשת תוכנית טיפול פרטנית לשיקום השריר.

הסיבות האפשריות לכיווץ שרירים לא רצוני

למרות שהסיבה הוודאית להתרחשות הכיווץ לא תמיד ידועה וברורה, ישנן מספר סיבות שיכולות לגרום לכיווץ חזק ובלתי רצוני בשרירים:
התייבשות הנגרמת משתייה לא מספיקה של מים במיוחד בתנאי מזג אויר חם, דבר המשפיע על נפח הדם ועל אספקתו לרקמות השרירים. רמות לא מאוזנות של אלקטרוליטים ומלחים כמו נתרן, אשלגן, מגנזיום, סידן וכלוריד, כאשר אנחנו מזיעים אנחנו מאבדים אמנם הרבה נוזלים אך גם חלק מהמלחים והאלקטרוליטים גם כן החיוניים לתפקוד תקין של המערכת העצבית והשרירית בגוף. למרות שלפי תיאוריה זו נשאלת השאלה למה שאר שרירי הגוף לא מתכווצים? בכל מקרה כאשר עוסקים בפעילות גופנית מאומצת לאורך זמן במיוחד בתנאים חמים מומלץ לשתות הרבה ואף להעשיר את השתייה באלקטרוליטים. גורם נוסף הוא תזונה לא מאוזנת, רמות נמוכות של פחמימות שהן מקור האנרגיה העיקרי של השרירים. תשישות של השרירים עקב מאמץ יתר ועומס יתר יגרום לתפקוד לקוי של השרירים והם יתחילו להתכווץ בצורה לא רצונית ללא יכולת להרפות. חוסר גמישות ומתח רב בשרירים יגרום ליכולת נמוכה של השרירים לקלוט דם, המוביל חמצן וחומרים מזינים וכך יפגע גם תפקוד השרירים.

 

התקשרו היום
טיפול בשריר התאומים ברגל

טיפול בכיווץ שרירים לא רצוני


אם סובלים מהתקף כיווץ שרירים בלתי רצוני ניתן לעסות את השריר המכווץ ע"י תנועות עיסוי וטלטול בצורה עדינה ולאחר הרפיה לנסות לחמם עם מים זורמים או קומפרס חם כדי לעודד הזרמת דם לסיבים ולמנוע כיווץ מחדש ואף לבצע תנועות מתיחה עדינות לשריר. ישנה גם סברה שגירוי המערכת העצבית בזמן כיווץ ע"י צביטה יכול לסייע בשחרור השריר.
אם סובלים מהתקפי כיווץ תכופים מומלץ להתייעץ עם מטפל מוסמך לצורך התאמת טיפול למניעה. לרוב טיפולי עיסוי רפואי ושימוש בטכניקות עיסוי המותאמות לספורטאים ישפרו את המצב של השרירים, ניתן לשחרר סיבי שריר מכווצים לטפל בנקודות טריגר, טיפולים אלו יחזירו את היכולת התפקודית המלאה של השרירים. לרוב טיפולים אלו ישלבו תוכנית מתיחות ותוכנית לחיזוק השרירים בכדי למנוע את התקפי כיווץ השרירים בעתיד. כמו כן תמיד מומלץ לנסות ולמצוא את הגורם להתקפי כיווץ שרירי השוק כפי שחלקן תוארו במאמר.

כיווץ שרירים לא רצוני ועיסוי רפואי


שימוש בטכניקות עיסוי רפואי הוא אחת הדרכים היעילות בשחרור כיווץ שרירים כאשר הוא מתרחש, ע"י הגברת הזרמת הדם לאזור השריר המכווץ, שיפור הגמישות וסיוע במתיחת השריר לצורך החזרתו ליכולת התפקוד המלאה בטווח התנועה המלא שלו.
טיפולי עיסוי רפואי יכולים להועיל גם בימים ובשבועות שלאחר התקף הכיווץ הלא רצוני ואף למנוע התקפים נוספים מלהתרחש בעתיד.
כאשר השריר נפגע מכיווץ לא רצוני Muscle Cramp הוא עלול להגיע למצב של כיווץ ועווית לפרק זמן ממושך זה יגרום לשריר לנקז מתוכו דם (כמו ספוג לחוץ) ולמנוע מסיבי השריר את היכולת לקלוט דם, חמצן, חומרי הזנה ואף להגביל את היכולת לפנות פסולת מתוכו. סיבי שריר יכולים להיקרע, מתיחה ואו קרע ברקמת הגיד התפתחות תהליך דלקתי ועוד.
יתרונות העיסוי הרפואי במקרים של פציעה הוא היכולת לשחרר ולהרגיע את האזור, לשפר גמישות, לשפר זרימת דם, ניקוז לימפתי, ועידוד קצב ההחלמה. חשוב לציין כי אופן הטיפול חייב להיות מותאם למצב הפציעה. במידה ויש נזק לרקמה כמו קרע ואו דימום יש לטפל בצורה נכונה כדי למנוע נזק נוסף לרקמות עקב טיפול לא מתאים. בכל מקרה של ספק מומלץ להתייעץ עם מטפל מוסמך.

24 תגובות

 1. היי.
  לפני כשבועיים שברתי את עצם מסרק מס' 5 בכף רגל שמאל.
  לאחר שהייתי שבוע עם סד החליפו לי בהמלצת אורטופד למגף הליכה כדי שאוכל להתחיל לדרוך על הרגל .
  מאז שהחלפתי יש לי כאבים חזקים מאוד בשריר התאומים בכל פעם שאני עובר ממצב מנוחה להליכה. יש לציין שהרגל לא דרכה שבוע שלם על הריצפה בזמן הסד.
  האם זאת תופעה שכיחה ומה אפשר לעשות?

  1. שלום יניב,
   יכולות להיות סיבות שונות לכאב שתיארת,
   אתה מוזמן לשוחח איתי בנייד 052-3695312 כך אוכל לשאול אותך עוד כמה שאלות ולמקד את התשובה שלי יותר טוב
   בברכה,

 2. היי
  שריר התאומים ברגל שמאל שלי תפוס כבר כמה שבועות.
  אתמול קמתי במהירות ממצב ישיבה וכנראה עשיתי תנועה לא נכונה וכתוצאה מכך השריר נתפס חזק מאוד.
  הרגל כל כך כואבת שאיני מצליחה ללכת וכשאני הולכת אני צולעת או הולכת בצורה לא ישרה וכך גם הגב והרגל השנייה כואבות כתוצאה מההליכה העקומה.
  יש לציין שהכאב אינו הולך ומשתפר וזאת למרות שאני מעסה את האיזור, מורחת משחות להקלת כאב שרירים ואף עשיתי עיסוי מקצועי ברגל היום בבוקר. הרגל כואבת גם כשאיני משתמשת בה – גם כשאני יושבת ואפילו שוכבת. בנוסף התווספו לאיזור השריר התפוס סימנים כחולים.
  האם כל אלו שכיחים לשריר תאומים תפוס? והאם עליי פשוט להמשיך להקפיד לעשות את כל מה שכבר עשיתי?

  1. שלום נועם,
   ממליץ לך לפנות לאורטופד ולקבל הפניה לבדיקת אולטראסאונד כדי לשלול קרע בסיבי השריר או רקמות החיבור/גיד.
   בכל מקרה לחבוש בצורה לא הדוקה את הרגל עם תחבושת אלסטית ולפנות במקביל לטיפול פיזיותרפי או אצל מטפל המתמחה
   בפציעות ספורט ולא לעיסוי בלבד.
   אשמח לענות לך על עוד שאלות אני בנייד 052-3695312 ניתן לשלוח הודעת SMS או דרך הוואטסאפ אם אני לא עונה.
   יפים

 3. שריר התאומים שלי נתפס ורק שאני דורך על הרגל אני מרגיש את התפיסה אבל זה לא כול כך כואב.
  רציתי לדעת אם אני יכול ללכת לאימון כדורגל?

 4. יש לי בעיה חוזרת של התכווצות בזמן פעילות( בעיקר ספרינטים) קורה לי המון, בדרך כלל אני נח קצת וחוזר אך אחרי 2-3 דק חוזרות ההתכווצויות. מה לעשות פרט ללהתאמן על השריר? אם מתכווץ לי השריר בזמן משחק איזו דרך יש להרגיע כמה שיותר מהר את ההתכווצות ולדאוג שלא תחזור בספרינט הבא?

  1. שלום אורי,
   לתופעה יכולות להיות מספר סיבות,
   אתה מוזמן לשוחח איתי בנייד 052-3695312
   בברכה,
   יפים

 5. היי
  אני רוקדת והרבה פעמים בזמן הריקוד אני מרגישה דקירה חזרה בשריר התאומים שלי.
  זה כואב כמה שניות ואז זה עובר וקורה שוב זה קורה בעיקר במתיחה של השריר וקפיצות.
  רציתי לדעת אם זה הגיוני ואם יש מה לעשות עם זה

  1. שלום גילי
   מוזמנת ליצור איתי קשר בנייד 052-3695312 אשמח לשמוע עוד פרטים ולנסות לסייע לך
   יפים

 6. היי שתי הרגליים שלי תפוסות לאחר אימון אינטסיבי אני כבר יומיים סובלת ולא מצליחה ללכת. בשריר התאומים.

 7. שלום יפים
  מדי פעם יש לי התכווצויות כאלה נגיד פעם בכמה חודשים לפעמים גם שנה.
  אבל אתמול בצהריים התחיל לי כאבים עזים שאני לא זוכר שהם היו כל כך חזקים בעבר.
  אני לא הצלחתי לישון כל הלילה.
  זה לא מפריע ללכת אבל זה פשוט כואב כל כך ואני לא יודע מה לעשות. הפעם הכאב מקרין לי אפילו עד כף הרגל.
  אשמח לדעת מה יכול לעזור כזה קורה ואם זה תקין

  1. שלום ארז,
   אשמח לשוחח איתך ולנסות לסייע לך בבעיה
   המספר שלי הוא 052-3695312
   יפים

 8. לפני 7 חודשים הייתי באמריקה. תוך כדי הליכה רגילה ברחוב, נתפס לי שריר הרגל במשך חצי שעה כאבי תופת. לא יכולתי להמשיך ללכת, הרימו אותי והושיבו על ספסל. רק לאחר חצי שעה שאחותי מעסה לי את הרגל, השתחרר קצת. והכאבים המשיכו כמה ימים, למרות עיסויים ומשככי כאבים. מאז קרה לי עוד פעמיים, אבל לפרק זמן של 10 דקות. שאלתי היא האם זה מצריך בדיקה מעמיקה? אני בת 58.
  תודה

  1. שלום דניאלה,
   את מוזמנת לשוחח איתי בטלפון 052-3695312
   אשמח לסייע לך במה שאוכל
   יפים וייץ

   1. שלום, במהלך הלילה, ברגע שקמתי מהמיתה,
    שריר התאומים ברגל שמאל שלי נתפס חזק מאוד, מדובר בכאבים שלא הרגשתי עד היום כששריר נתפס, ובנוסף, הרגשתי סוג של "קרע" בשריר, אני יכול להדגיש לך שזה מין תחושה כזאת שקונים בשר, אז מושכים את שתי הקצוות של הבשר והוא נקרע באמצע, זאת היתה ההרגשה שלי. האיזור לא הפסיק לכאוב, והתפיסת שריר גם לא פסקו.
    הרגל כל כך כואבת שאיני מצליח ללכת בצורה רגילה, אני צולע.
    אחרי מספר שעות, יש לציין שהכאב אינו הולך ומשתפר.
    חשוב לציין שאני שחקן כדורגל לשעבר, ואני רגיל לתפיסת שרירים, אבל כאב כזה לא חשתי עד היום !

  2. אני אדם בריא מעם גיל 65.איני לוקח שום תרופה.בדיקות הדם שלי ללא חריגות.איני מעשן מעולם.מקפיד על אוכל ,שאינו מעובד,אינו תעשייתי.משקל גוף תקין.בעיית כיווץ שרירים נפתרה אצלי ע" לקיחת תוסף מזון בשם טריבמין. מכיל 3 ויטמינים בכדור אחד B2 B6 B12 .בעלון התוסף רשום ,שמיועד נגד כווץ שרירים.אבקת מגנזיום ,שתיה עם מיים במשך כחודש לא עזרה.מקפיד לאכול מזון מגוון,הרבה סוגי ירק ופירות,אבל לא פנטי.לאחרונה התחלתי לקחת תוסף של אומגה 3 בכדורי שמן דגים. נתן תוצאות מצויינית בהורדת הכלוסטרול הכללי ב20 אחוז תוך חודש וחצי.גם העלה את כלוסטרול הטוב ל56, לפני שנה היה 48. ממליץ מאוד גם עם זה. עדיף מסטינים למיניהם.מנקה את כלי הדם.מצד שני חשוב מאוד לאכול מזון ,שאינו מזיק.הכי מזיק בשר בקר.דגים הכי טוב, אחריהם עוף { לא כנפיים המלאים שומן}.לציין שאילו אינם תרופות, ונמכרות בבית המרקחת לגם ללא מירשם. שימרו על הגוף שלכם. בהצלחה.

 9. בת 20 השריר בצד שמאל מתכווץ וקשה ומחריף לאחרונה,
  האם יש קשר בין לחץ ומתח להתכווציות בתאומים? שמתי לב שזה מחריף כשאני לחוצה.
  תודה!

 10. אהלן, הייתי שמח לדעת האם התכווצות ממושכת של שריר התאומים היא בעצם הצטברות של חומצות חלב בשריר? יש קשר בין השניים?
  שריר התאומים שלי נתפס כתוצאה מכמה גורמים שונים הוא עדיין לא התשחרר במאה אחוז , מעניין אותי לדעת מה בעצם מתרחש בתוך השריר . תודה

  1. שלום משה,
   מוזמן לשוחח איתי בנייד 052-3695312 יהיה יותר נוח מאשר התכתבות.
   יפים

 11. אהלן .יש לי כאבים חזקים בשריר התאומים
  אני מרגיש שזה התכווצות מה אפשר לעשות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו