בלט דיסק וטיפול בכאבים עקב בלט דיסק

שיתוף המאמר

בלט דיסק

חש כאבים בגב התחתון או בצוואר? חולשה ברגליים? יכול להיות שיש לך בלט דיסק. בלט דיסק הוא מצב המאפיין גילאי 20 ומעלה, אך יכול להתרחש בכל גיל, כאשר אורח החיים האופייני לנו היום, הכולל ישיבה ממושכת ומיעוט יחסי בתנועה, מביא לעלייה בכמות המקרים של בלט דיסק, כמו גם ירידה בגילאי הסובלים מכך.
איך אפשר לדעת בוודאות? כיצד מטפלים? ומה בין בלט דיסק, בקע דיסק ופריצת דיסק? על כל אלו במאמר זה.

מהו בלט דיסק?

כולנו יודעים עד כמה חשובה ההגנה על עמוד השדרה, המהווה את ציר השלד של פלג הגוף העליון, ומקור הנעה לפעולות עצביות רבות. הדיסקים, או בשפה המקצועית – דיסקים בין חולייתיים, משמשים כבולמי זעזועים בין חוליות עמוד השדרה. הם מפרידים בין החוליות, יוצרים פיזור עומסים על פני עמוד השדרה, מאפשרים לו לנוע בגמישות ומגנים על עמוד השדרה מפני זעזועים.

הדיסקים הבין חולייתיים עשויים מרקמת סחוס המזכירה בצורתה טבעות, אשר במרכזן ליבה צמיגה, שיש המדמים אותה לג'לטין. לחצים שונים המופעלים על חוט השדרה, בין אם קבועים ומתמשכים (כמו תנוחת ישיבה קבועה והרגלי ישיבה ממושכת) ובין אם חד פעמיים טראומטיים (כמו הרמת משקל כבד במיוחד או תנועה חריגה) גורמים לליבה הצמיגה לדחוף את הטבעות כך שיבלטו החוצה אל מעבר לקו החוליות. הבליטה הזו נקראת בלט דיסק. כאשר הבליטה יוצאת לכיוון תעלת עמוד השדרה או לכיוון שורשי העצבים – מתחילים הכאבים…
הכאבים האלו מוכרים לך? כדאי לבדוק האם אכן מדובר בבלט דיסק. 
בלט דיסק

ממה נגרם בלט דיסק?

כאמור, עומסים מתמשכים על עמוד השדרה עלולים לגרום להיווצרות של בלט דיסק. תהליך זה יכול להימשך שנים, חודשים ולעיתים הם עלולים להתפרץ באופן מיידי. 
תהליכים ממושכים שסופם עלול להיות בלט דיסק הם ישיבה ממושכת, ישיבה בתנוחה לא טובה באופן קבוע, הרמת משאות כבדים ועוד. לצד אלו, אירועים טראומטיים לגוף, כתאונות ופציעות, עלולים להיות גם הם זרז להיווצרות של בלט דיסק.

איך מאבחנים מצב של בלט דיסק?

אבחון מבוצע באמצעות תשאול מפורט במהלכו אני בוחן את ההיסטוריה הרפואית והארגונומית ולומד את השפעת הרגלי החיים שלך. לאחר מכן, אנו מבצעים בדיקה גופנית פיזית ובמידת הצורך,הרופא המטפל יכול להפנות גם לביצוע בדיקות CT ו-MRI. 

מה הסימנים המלמדים על היווצרות אפשרית של בלט דיסק?

יש החווים בלט דיסק ולא חשים בו כלל, כי במקרה שלהם הבליטה אינה קרובה לנקודות אסטרטגיות כמו תעלת עמוד השדרה או שורשי העצבים.
לעומת זאת, ישנם לא מעט מקרים שבהם בהחלט חשים שמשהו מתרחש. התחושות יכולות לנוע מאי נוחות ועד סבל מהותי. על כל מקום בסרגל התחושות ניתן להקל ולטפל ולייצר הטבה במצב. בחלק ניכר מהמקרים ההטבה תהיה מהותית עד כדי הפגת הכאבים לגמרי והחלמה. 

מהם סוגי הכאבים שאתה עשוי להרגיש בעת התרחשות בלט דיסק?

כאבי גב נקודתיים, מגבלה בתנועה בעת ביצוע תנועות מסוימות, כאבי רגליים או כאבי ידיים, תחושת נימול, חולשה בגפיים. 
חלק מהכאבים המתרחשים בעת בלט דיסק נובעים מהתקרבות הבלט אל חוט השדרה והעצבים, וחלק מהכאב נובע מהתכווצות השרירים סביב האזור הפגוע. 
סימנים קיצוניים לבלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות נוספות, המחייבים בדיקה רפואית מיידית הנם שילוב של התופעות שהוצגו, ביחד עם אחד מאלו: חולשת שרירים, שיתוק, חום, קושי בשליטה על הסוגרים.
טיפול מתיחה על מיטת ההיפוך
כאבי גב תחתון עקב בלט דיסק

ומה באמת ההבדל בין בלט דיסק, בקע דיסק ופריצת דיסק?

פריצת דיסק ובקע דיסק הן למעשה דרגות גבוהות יותר של אותה הבעיה. בעוד שבבלט דיסק טבעות הסחוס המהוות את מעטפת הדיסק נדחקות החוצה וסוטות מעט ממקומן, בבקע דיסק ובפריצת דיסק אנחנו עדים לשלבים מתקדמים יותר של אותה התופעה. אלו מצבים שהתפתחותם עשויה לקחת חודשים ושנים, אך כמו בבלט דיסק, היא גם יכולה להתרחש באופן פתאומי.

 

בקע דיסק הוא מצב בו חלק מטבעות הסחוס נקרעות, ופריצת דיסק הוא מצב בו לאחר שהטבעות נקרעו, הליבה הצמיגה הנמצאת במרכזן נוזלת החוצה מהדיסק.  
פציעות בדיסק הבין חולייתי כמו בלט דיסק

איך מטפלים בבלט דיסק?

ככלל, אני תמיד ממליץ להתחיל בקיום אורח חיים בריא ופעיל, כזה התומך בשמירה על הגוף. במידה והנך חווה כאבים קלים – בגב, בצוואר, בגפיים – נסה לקיים כלל חשוב זה והשתדל לקיים רמת פעילות סבירה. הפעילות כשלעצמה יכולה לסייע בהפחתת הכאבים היות שהיא מצמצמת את הלחץ הקיים על החוליות ועל הדיסקים הבין חולייתיים. 
לכן, המלצתי אליך היא להיות פעיל, בתנועה, להימנע מישיבות ממושכות. אם במסגרת העבודה אתה יושב זמן ממושך – הקפד לקום ולהסתובב קצת אחת לשעה לפחות. בבית – הימנע משכיבה ממושכת בעת מנוחה, העדף לצאת להליכה. כמובן, המלצותיי תקפות כל עוד לא חלה החמרה במצב הכאבים. 

טיפים להקלה, שתוכל לבצע בעצמך

  • שמור על יציבה נכונה.
  • אם אתה נדרש לעמידה ממושכת השתדל להיות בתנועה והעבר את משקל גוף מרגל לרגל מדי פעם.
  • בעת ישיבה, השתמש במתקן להרמת הרגליים, על מנת לשמור על גב זקוף ועל מנת לצמצם את העומס על עמוד השדרה.
  • בעת ישיבה ממושכת, קום כל 20-30 דקות לטובת מתיחה ומספר צעדים.
  • בעת הרמת חפצים כבדים – דאג להרים באופן שאינו מסכן את הגב, תוך שימוש בשרירי הידיים והרגליים, ולא בגב.

איך אני יכול לעזור לך?

חלק מהכאבים המאפיינים בלט דיסק, נובעים מהתכווצות שרירים שנוצרת סביב האזור הפגוע ולא מהבלט עצמו. שחרור של התכווצות שרירים זו יכול להקל משמעותית על תחושת הכאב, וחשוב מכך, יכול גם להחזיר את טבעות הדיסק למקומן. בעת מצב של בלט דיסק, הטבעות נדחקות בין חוליה לחוליה והתכווצות השרירים סביבן רק מגבירה את הלחץ עליהן. שחרור השרירים מסביב, יכול להוריד משמעותית את הלחץ של החוליות על הטבעות ואז אלו יכולות לחזור למקומן. דמיין את טבעות הדיסק כבלון שלוחצים עליו בשתי הידיים והוא נמעך לכל הכיוונים. ברגע שמשחררים את הלחץ – הוא חוזר לצורתו המקורית. 

מסיבה זו, אני ממליץ בחום תמיד לנסות טיפול שמרני, לפני שעוברים לטיפול תרופתי או אף כירורגי. בטיפול שמרני ניתן לשחרר את התכווצות השרירים במקום הפגוע ובכך להקל משמעותית על הכאבים ואף לגרום לדיסק לשוב למקומו. באפשרותי לסייע באמצעות מגוון שיטות טיפול ויכול מאוד להיות שאחת מהן תעשה את ההבדל עבורך.

בין שיטות הטיפול המשמשות אותי: טכניקות עיסוי שונות, טיפול בנקודות טריגר (Trigger Point Therapy), טיפול באמצעות קינזיו טייפינג(Kinesio Taping Therapy), דיקור מערבי, שימוש במיטת היפוך ועוד.

טיפול בכאבים עקב בלט דיסק
התקשרו היום
"יפים שלום, אני חייבת לשתף אותך במה שעברתי לפני שבאת לטפל בי. שכבתי ארבעה ימים בלי יכולת לקום מהמיטה. ארבעה ימים!! קיבלתי שתי זריקות וולטרן בהפרש של שלושה ימים, נבדקתי על ידי אורתופד, כולם אמרו לי "תוך שעתיים-שלוש את תהיי שוב על הרגליים" , אבל כלום! אני, שמעולם לא סבלתי מבעיות גב, שהייתי רגילה להתרוצץ כל היום, לטפל בשלושה ילדים קטנים ולהיכנס למיטה רק בערב, נאלצתי לשכב במיטה בלי יכולת לקום ממנה עד שהזעקתי אותך.ביום החמישי הגעת ופשוט הצלת אותי. בזכות הטיפול שלך (בשיא העדינות והמקצועיות, חייבת לציין), הלחיצות, המדבקות , התרגילים וכו' הצלחתי סוף סוף לקום על הרגליים ולהתחיל ללכת מחדש. אחרי שבועיים, כשכבר יכולתי ללכת, באתי אליך למרפאה לטיפול נוסף ומאז חזרתי לתפקוד מלא.אז המון תודה, שניפגש לתחזוק הגוף בלבד 🙂 רינת"
עדות על יפים וייץ
רינת מלכה
"שמי אלי סטודנט בן 30, אובחן אצלי בלט דיסק בגב התחתון. הגעתי לטיפול אצל יפים עם כאבים עזים בגב תחתון ללא יכולת הליכה נורמטיבית או ישיבה לזמן ממושך. יפים הסביר ופירט באופן מקצועי ואנושי מה עובר עלי ומה צריך לעשות כדי לצאת מהמצב. (אחרי שניסיתי כל מיני שיטות טיפוליות שונות כמו דיקור , כוסות רוח, כדורים וכו). כבר בטיפול השלישי הרגשתי אחרת , חזרתי בהדרגה ללכת טוב, ומשוחרר . וכמובן חזרה לי הגמישות והטווח תנועה שכל כך היה חסר לי. לאחר סט של חמישה טיפולים , חזרתי להיות כמו שהייתי קודם, אך יש לי עוד שיעורי בית לעשות בכדי להגיע לתוצאה מושלמת.אני ממליץ בחום רב ללכת לטיפול אצל יפים וייץ. אלי"
עדות על יפים וייץ
אלי גל

תגובה אחת

  1. שלום, הגעתי למצב של כאבים מאוד חזקים ותחושות נימול בכפות ידיים , חוסר תחושה בירך שמאל ממש חייבת טיפול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו