טיפול אולטראסאונד– Ultrasound

שיתוף המאמר

השימוש במכשירי אולטרסאונד טיפולי מוכר כבר שנים רבות ונמצא בשימוש ככלי טיפולי משלים בטיפולי פציעות אורטופדיות, דלקות של רקמות רכות במערכת התנועה, גידים,רצועות, שרירים, עצבים, דלקות בבורסת המפרק- Bursitis, טיפול בצלקות, דלקות מפרקים ועוד. טיפול באמצעות אולטרסאונד יכול לסייע בהרגעת כיווץ או מתח שרירי וכאבים הנובעים ממצבים אלו, עידוד החלמה והאצת חילוף חומרים ברקמות הרכות והתאים, טיפול בהידבקויות וצלקות הנוצרות ברקמות לאחר ניתוחים.

מהו מכשיר אולטראסאונד טיפולי?

מכשיר אולטרסאונד הינו התקן הפולט גלי קול בתדר שאינו בטווח השמיעה שלנו, ומכוונים לאזור המטרה בגוף המטופל דרך משטח מגע עגול על התקן המכשיר. גלי קול אלו חודרים אל גוף המטופל ונספגים בעיקר ברקמות הרכות כמו רקמות חיבור, גידים, רצועות, שרירים, צלקות, מפרקים. גלי הקול גורמים לחימום עדין של האזור המטופל בעומק הרקמות בזכות חדירות גבוהה.

כיצד מתבצע הטיפול באולטראסאונד?

המטפל ימרח שכבה דקה של ג'ל היפו אלרגי על עור המטופל באזור אליו יכוון הטיפול באמצעות האולטרסאונד, בכדי לאפשר תנועה חלקה של משטח המגע על העור וטווח למעבר של גלי הקול אל תוך הרקמה. משטח המגע של המכשיר יוצמד לעור המטופל באמצעות תנועות מעגליות קטנות למשך מספר דקות רצוי (לרוב בין 5- 10 דקות). כמו כן לעיתים ניתן לשלב ולהשתמש גם בג'ל תרופתי נוגד דלקות, גלי הקול והחימום יעודדו את החדירות של החומרים הפעילים בג'ל האנטי דלקתי בכדי לייעל תהליכי טיפול ברקמות מודלקות. טיפול באמצעות אולטרסאונד אינו כואב ולעיתים אף אינו מורגש, יש מטופלים המדווחים על תחושת חמימות במקום, פעימות או עקצוץ. יש לציין כי לעיתים נדרשים טיפולים תכופים ומרובים לקבלת תוצאות חיוביות מהטיפול, שינויים אלו תלויים בהרבה גורמים כמו גיל המטופל ומצבו, משך וחומרת הבעיה הרפואית ועוד.
אולטרא סאונד ultrasound

יתרונות הטיפול באמצעות אולטרסאונד

חימום עמוק:

חום המופק באמצעות השימוש במכשיר אולטרסאונד נוצר עקב הרעדה של הרקמות הרכות ע"י גלי הקול. כאשר הרקמות רוטטות ומורעדות נוצר חיכוך עד לרמה התאית של הרקמות הגורמת לעליית טמפרטורה מקומית של הרקמות אליהן מכוונים גלי הקול. יש לכך יתרון על פני שימוש בחבישות חמות או כריות חימום חיצוניות אשר אינן מסוגלות לחדור ליצירת חימום מספיק ברקמות העמוקות של שרירים , מפרקים ורקמות חיבור. השימוש באולטרסאונד מאפשר לכוון ע"י שינוי העוצמה במכשיר לרקמות יעד בעומקים שונים, ומאפשר ומטפל מיומן לכוון את גלי הקול לאזור ולרקמות המתאימות בטיפול.

מתיחה עמוקה:

החימום העמוק יכול לסייע בהרגעת רקמות וסיבי שרירים מכווצים או מתוחים, טיפול זה יכול לסייע בצמצום ספאזם וכיווץ הנוצר בשרירים בעקבות פעילות, מתח או פציעה, ואף לקבל שיפור בטווחי התנועה.

החלמת רקמות:

לטיפול באמצעות אולטרסאונד יש השפעה חיובית על חילוף החומרים בתאים של הרקמות הרכות, ע"י ההרעדה והחימום של התאים אשר הופכים להיות חדירים יותר לנוזלים הנושאים חומרים מרפאים דרך מחזור הדם, הגברת מחזור הדם והגברת פינוי תוצרי לוואי מהתאים עקב החימום לאזור הטיפול.טיפול זה יכול לעודד החלמה מהירה יותר מפציעות, ניתוחים והידבקויות של רקמות וצלקות הנוצרות בעקבות ניתוחים ופציעות, ובעקבות כך אף שיפור בטווחי התנועה של הרקמות הללו.

תגובה אחת

  1. שלום. לפני כ5 שנים התחילו לי כאבים בשורש כף היד (שני הצדדים) בעקבות אימונים קצת אינטנסיביים. הפסקתי להתאמן אבל הכאב המשיך והפך לכרוני. אחרי כשנתיים הכאב הפסיק אבל הטווח תנועה עדיין מוגבל מאז, כאילו המצב "השתקע". לאחרונה חזרתי להתאמן וזה מגביל אותי בחלק מהתרגילים. האם טיפול אולטראסאונד יכול לעזור להחזיר טווח תנועה מלא לשורש כף היד? ואם כן מה המחיר?
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו