טיפול בתסמונת מוצא בית החזה – Thoracic Outlet Syndrome

שיתוף המאמר

תסמונת מוצא בית החזה – Thoracic Outlet Syndrome

התעוררת בבוקר לכאב ולחץ חזקים באזור הכתפיים והצוואר, חשבת שאולי ישנת לא טוב ושאחרי הקפה של הבוקר הגוף יתעורר והכאב יחלוף אבל עברו שעות ואפילו ימים והכאב לא חולף? הצוואר, הכתפיים והזרועות כואבים וישנה תחושה שגם פיזית – כל העולם נמצא על הכתפיים שלך?

לכאבים הללו יכולים להיות מגוון גורמים. אחד מהם הוא תסמונת מוצא בית החזה –  Thoracic outlet syndrome.

תסמונת-מוצא-בית-החזה

אז מהי תסמונת מוצא בית החזה?

התסמונת הינה אוסף של תסמיני כאב וחסרים נוירולוגים אשר נגרמים כתוצאה מלחץ על העצבים ועל כלי דם אשר עוברים בשקע החזה, בין בסיס הצוואר לבית השחי. הלחץ המופעל על כלי הדם והעצבים באזור, עלול לגרום לכאבי צוואר, כאבים בכתף ובזרוע, לחולשה ותחושת נימול ולשינויים בגוון ובטמפרטורת העור.

אחד האתגרים שלנו, אנשי המקצוע, עם תסמונת מוצא בית החזה, הוא האבחון שלה היות שמאפייניה יכולים להתאים למגוון פתולוגיות נוספות. זה מצריך בדיקה ושלילה שלהן וכן היכרות וידע מעמיקים בנושא.

מקלעת הזרוע

מהם הגורמים לתסמונת מוצא בית החזה?

תסמונת מוצא בית החזה עלולה להיווצר ב- 3 אזורים אנטומיים שונים: במעבר בין שריר המעלות (השרירים הסקלניים- scalene ) בצוואר, מתחת לשריר החזה- Pectoralis minor ובמרחב בין הצלע הראשונה לעצם הבריח. בכל אחד מאזורים אלו מופעל לחץ על העצבים השייכים למקלעת הזרוע – Brachial plexus ועל כלי הדם הכוללים את הווריד התת בריחי ואת העורק התת בריחי. הלחץ המופעל על כל אלו פוגע בתפקודם ועלול ליצור את תסמונת מוצא בית החזה.

 

הגורמים להיווצרות הלחץ וכתוצאה ממנו התסמונת, עשויים להיות: יציבה לא נכונה, מתיחת שרירים, פעילות גופנית, טראומה פיזית וגם הריון. ישנן פעילויות ותנוחות מסוימות אשר מגבירות את הסיכון להיווצרות התסמונת, בהן: עמידה או ישיבה לפרקי זמן ארוכים (אופייני מאוד לאורח החיים היושבני שרבים מאתנו מקיימים), קופאים ועובדים בפסי ייצור במפעלים, אנשים אשר נושאים משקל רב על כתפיהם ועלולים לפתח כתוצאה מכך דחיסה בשקע החזה וספורטאים אשר עיסוקם מצריך הרמה חוזרת ומונוטונית של זרועותיהם.

טיפול בשרירי החזה בתסמונת מוצא בית החזה
כאבים מוקרנים עקב שרירי המעלות כמו בתסמונת מוצא בית החזה

מהם תסמיניה של תסמונת מוצא בית החזה?

בין התסמינים האופייניים לתסמונת מוצא בית החזה נוכל למצוא:

 • תחושת עקצוצים באצבעות הידיים, בזרועות, בכתף או בצוואר
 • נימול או קהות תחושה באצבעות הידיים, בזרועות, בכתף או בצוואר
 • נפיחות בזרוע או בכף היד
 • תחושה של כתף או צוואר תפוס
 • החמרה בכאב ובסימפטומים כאשר היד מורמת מעל גובה הכתפיים
 • כאבי ראש חוזרים או ממושכים
 • כאבים ונוקשות באזור הצוואר, הכתפיים והזרועות
 • קשיים מוטוריים בתפקוד הזרועות או כפות הידיים
 • שינויים בטמפרטורת העור לאורך הזרוע וכף היד
 • שינויים בצבע העור לאורך הזרוע וכף היד

כיצד מאבחנים את תסמונת מוצא בית החזה?

על מנת לאבחן כראוי את התסמונת, נתחיל בתשאול אודות ההיסטוריה הרפואית. מתי החלו הכאבים והתסמינים הנוספים, כיצד הם החלו, מה גורם להחמרתם, האם נעשית פעילות גופנית כלשהי, כיצד נראה סדר יומך ועוד.

לאחר התשאול נבצע בבדיקה גופנית שתתמקד בתפקוד השרירים, מערכת העצבים וכלל המפרקים. תנועות ומנחים מסוימים של הגוף, משחזרים את הופעת תסמיני התסמונת ועל ידי כך מסייעים לאנשי המקצוע באבחון קיומה.

לעיתים בנוסף לבדיקה הגופנית, תידרש השלמה של בדיקות נוספות עפ"י דרישת הרופא המטפל, כמו צילום רנטגן, בדיקת EMG הבודקת הולכה חשמלית בין העצב לשריר, בדיקת דופלר או בדיקות MRI ו- CT.

אבחון נכון של התסמונת נעשה לרוב על ידי שלילת פתולוגיות נוספות כגון פריצת דיסק, דלקת גידים, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד.

אובחנה אצלך תסמונת מוצא בית החזה? אפשר לטפל!

ישנן משפר פעולות שאמליץ לך לבצע, או לחדול מלבצע, על מנת לטפל בתסמונת ולמנוע אותה לאורך זמן. לצדם, אדריך אותך בביצוע מספר תרגילים.

 • ביצוע תרגילים לשיפור היציבה. יציבה נכונה תאפשר לך לעמוד זקוף ולמנוע לחץ על הצוואר ובית החזה.
 • ביצוע תרגילים המסייעים למתיחת הרקמות סביב שקע החזה.
 • ביצוע תרגילים לחיזוק וייצוב שרירי הכתף והצוואר.
 • שינוי ושיפור סביבת העבודה שלך כך שתותאם לשמירה על יציבה נכונה של הגוף.
 • הימנעות מתנוחת שינה שבה היד מורמת למעלה.
 • הימנעות מפעילות מונוטונית וחוזרת של הזרועות או הצוואר.
 • במקרים של עודף משקל, אמליץ לטפל בנושא ולנסות לקדם ירידה במשקל.
 • במקרים שבהם עוסקים בספורט, אמליץ לך מתי ובאיזה היקף תוכל לחזור לפעילות מלאה, ועד כמה להוריד או להימנע לגמרי בתקופת הטיפול.

ניתן למצוא היום פתרונות מעולים בתחומי הרפואה המשלימה אשר יכולים לסייע בהפגת כאבים הנגרמים מתסמונת מוצא בית החזה ואף לסייע לגוף להחלים בצורה מהירה יותר ולהחזיר אתכם לתפקוד. חלק הטיפולים המומלצים לטיפול בתסמונת והכאב הנגרם כוללים תרגילי מתיחה מותאמים, טכניקות של עיסוי רפואי, שחרור רקמות הפאשיה בגישה של שיטת רכבות אנטומיות – Anatomy Trains, שיקום תנועתי אורתופדי בגישה של טריגר פויינט תראפי – Trigger Point Therapy , דיקור מערבי יבש – IMS Dry Needling, קינזיו טייפ תראפי – Kinesio Taping Therapy   ועוד.

בהצלחה והחלמה מהירה!

אני לרשותך לכל שאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

עקבו אחרינו:

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מדריך מתנה וטיפים

התקשר/י עכשיו